Офіційний сайт Чугуївської міської ради, міського голови, виконавчого комітету
Діяльність | Надання адміністративних послуг | ЦНАП інформує | Чи є майно фізичної особи-підприємця спільною власністю подружжя?
Чи є майно фізичної особи-підприємця спільною власністю подружжя?

Законодавча невизначеність питань, які регулюють правовий режим майна фізичної особи-підприємця є чи не найголовнішою проблемою, з якою стикаються підприємці та їх контрагенти.

Це пов’язано з тим, що на відміну від юридичної особи, законодавець не відокремлює майно фізичної особи від майна фізичної особи-підприємця, а тому фактично на підприємця розповсюджуються загальні положення Сімейного кодексу України, якими врегульовано статус спільного майна подружжя.

Відповідно до положень Цивільного та Сімейного кодексу України, вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, за умови, що воно придбане за рахунок належних подружжю коштів (заробітна плата, пенсія, стипендія, інші доходи, одержані одним із подружжя).

Тобто, за загальним правилом, майно фізичної особи-підприємця набуте за час шлюбу вважається спільним майном подружжя.

На нашу думку, невизначеність окремого статусу майна фізичної особи-підприємця є несправедливим і тягне за собою безліч негативних наслідків.

Зокрема, ст. 65 Сімейного кодексу України встановлено, що розпорядження спільним сумісним майном повинно здійснюватися за згодою подружжя. Тобто, для того, щоб підприємцю укласти, наприклад, договір поставки або інший правочин направлений на здійснення господарської діяльності, потрібно отримати письмову згоду другого з подружжя. А тепер ускладнимо ситуацію та уявимо, що подружжя посварилося, або ще гірше, перебуває на стадії розлучення. У такому випадку, підприємець перебуває в залежності від «настрою» другого з подружжя, який не приймає участі у підприємницькій діяльності, та не надаючи згоди фактично перешкоджає фізичній особі-підприємцю у вільному здійсненні підприємницької діяльності. Наслідком ненадання такої згоди може бути визнання угоди недійсною.

Також, як приклад, можна розглянути ситуацію поділу майна подружжя при розлученні. Припустимо, що після реєстрації шлюбу фізична особа зареєструвалася як підприємець з метою надання послуг по ремонту автомобілів. У процесі розширення бізнесу, за гроші зароблені від підприємницької діяльності, підприємець придбав обладнання, інструменти, нежитлові приміщення і т. д. Не дивлячись на те, що дане майно було придбано для проведення господарської діяльності, виходячи із загальних положень Сімейного кодексу України, воно також буде предметом поділу при розлучені. У такому разі, при поділі майна подружжя фактично порушується цілісність бізнесу, що в подальшому може привести до невиконання зобов'язань перед контрагентами, звільнення персоналу, тощо.

Зазвичай судова практика притримується загальних принципів сімейного законодавства, та визначає, що майно фізичної особи-підприємця є спільної сумісною власністю подружжя, а тому дане майно підлягає поділу в загальному порядку.

Правовий висновок Верховного Суду України викладений в постанові від 13 червня 2016 року у справі № 6-1752цс15. У даній постанові суд встановив, що майно (земельна ділянка, обладнання шиномонтажної майстерні), яке один з подружжя набув в період шлюбу, за кредитні кошти, та використовував його для здійснення підприємницької діяльності є об’єктом спільної сумісної власності подружжя. Крім того, судом зазначено, що речі, які використовуються в підприємницькій діяльності присуджуються підприємцю, а другому з подружжя присуджується інше майно. При цьому, при визначенні майна, яке присуджується другому з подружжя, враховується вартість майна переданого підприємцю.

Наприклад: Подружжя має у власності майно, загальною вартістю 500 000,00 грн., з якого майно задіяне в підприємницькій діяльності складає 200 000,00 грн. З урахуванням висновку Верховного Суду України, під час поділу майна подружжя, фізичній особі-підприємцю перейде майно, яке використовується в підприємницькій діяльності (вартістю 200 000,00 грн.) та інше майно вартістю 50 000,00 грн. Іншому з подружжя перейде майно, яке не використовується в підприємницькій діяльності та коштує 250 000,00 грн.

Таким чином, майно фізичної особи-підприємця набуте під час шлюбу є спільною сумісною власністю подружжя, а тому підлягає поділу в загальному порядку передбаченому Сімейним кодексом України.

За для запобігання судових спорів та негативних наслідків, пов’язаних з невизначеністю окремого статусу майна фізичної особи-підприємця, фахівці HolGroup радять подружжям укладати шлюбний договір.

Сторони шлюбного договору можуть домовитись, яке майно буде відноситись до спільної сумісної чи спільної часткової власності, а яке майно буде віднесено до особистої приватної власності кожного з них. При цьому, шлюбний договір може бути укладено особами, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, а також подружжям. Тобто, договір можна укласти в незалежності від часу перебування у шлюбі.

У будь-якому випадку, під час виникнення спірної ситуації з визначення власника майна, існує рішення! Звертайтесь до адвокатів HolGroup.

Автор консультації: ТОВ HolGroup

 

Джерело інформації: юридичний інтернет-ресурс Протокол

Дата публікації: 13:58 01.09.2017
Адміністративні послуги
Веб-камери Чугуєва
Публічне обговорення
Електронні петиції
Міська рада на facebook
Анонс подій
22.09.2017
09:00 - Покладання квітів з нагоди Дня партизанської слави Покладання квітів з нагоди Дня партизанської слави Організатор:Макаренко Л.П. Юхно О.В. Час проведення:22.09.2017 09:00 Місце проведення:Сквер Слави
17:00 - Концерт творчого колективу ветеранів у сквері «Мелодія» для людей похилого віку «Від усієї душі» Концерт творчого колективу ветеранів у сквері «Мелодія» для людей похилого віку «Від усієї душі» Організатор:Нежид Н.С. Сємілєтова Т.В. Час проведення:22.09.2017 17:00 Місце проведення:Сквер «Мелодія»
18:00 - концерт творчого колективу ветеранів «Від усієї душі» концерт творчого колективу ветеранів «Від усієї душі» Організатор: Час проведення:22.09.2017 18:00 Місце проведення:сквер Мелодія
23.09.2017
день - Участь у Великому Слобожанському ярмарку Участь у Великому Слобожанському ярмарку Організатор:Апостол О.І. Батченко В.М. Час проведення:23.09.2017 (протягом дня) Місце проведення:м.Харків
25.09.2017
день - Свято до Дня дошкілля Свято до Дня дошкілля Організатор:Вінник Т.С. Проценко М.В. Час проведення:25.09.2017 (протягом дня) Місце проведення:ДНЗ міста
08:00 - Апаратна нарада Апаратна нарада Організатор:Макаренко Л.П. Свінченко Н.Г. Час проведення:25.09.2017 08:00 Місце проведення:Каб № 8 викон. коміт.
13:00 - Засідання комісії з питань захисту прав дитини Засідання комісії з питань захисту прав дитини Організатор:Вінник Т.С. Кукса О.Ю. Час проведення:25.09.2017 13:00 Місце проведення:Каб №8 викон.коміт.
14:00 - Волонтерський концерт з нагоди Всеукраїнського Дня людини похилого віку Волонтерський концерт з нагоди Всеукраїнського Дня людини похилого віку Організатор:Вінник Т.С. Коротич І.В. Час проведення:25.09.2017 14:00 Місце проведення:Терцентр
15:00 - Нарада з головами вуличних комітетів м.Чугуєва Нарада з головами вуличних комітетів м.Чугуєва Організатор:Макаренко Л.П. Юхно О.В. Час проведення:25.09.2017 15:00 Місце проведення:Каб №8 викон. коміт.
Докладніше
Пошук
Посилання
Версія для слабо- зорих