Офіційний сайт Чугуївської міської ради та її виконавчого комітету
«Гендер - це цікаво!»
«Гендер - це цікаво!»

Поділитися новиною:

«Гендер - це цікаво!»

Ми все частіше чуємо і використовуємо слово «гендер». Часто думають, що це поняття, яке стосується виключно захисту прав жінок. Проте це не так. У нашій країні прийнято Закон про рівні права та можливості жінок і чоловіків.

Отже, гендер - це те, що стосується нас всіх, бо всі ми є людьми, і, як все живе в природі, поділяємося на дві статі.

У дитинстві до дітей по-різному ставляться, в залежності від того дівчинка це чи хлопчик. Згадаємо, що ми говоримо хлопчику: «Дай здачі, ти ж хлопчик» (тим самим закладаємо агресивну поведінку); «Не плач, ти ж не дівчинка» (вчимо стримувати емоції). Дівчинці: «Будь охайною, ти ж дівчинка» (хоча брат, який стоїть поруч із сестричкою, зауваження не отримує).

Саме так закладаються різні стандарти поведінки, поступово формуючи гендерні стереотипні ролі чоловіка і жінки, які в суспільстві вважають вродженими, властивими тільки чоловікові або жінці. Наприклад чоловік: мужній, агресивний, розумний, відважний; жінка: м'яка, емоційна, покірна, слабка.

Жінки і чоловіки, як представники біологічного виду «Homo sapiens» розрізняються за статтю. У цьому випадку слова «чоловік» і «жінка» асоціюються з такими ознаками, як відмінності репродуктивних функцій, будова тіла, анатомічні та фізіологічні особливості. Для того, щоб вирізняти їх суто біологічні ознаки, використовується поняття біологічна стать. Але діти усвідомлюють не тільки свій біологічна стать. Спілкуючись один з одним, спочатку через ігри та іграшки, пізніше у виборі занять, у розподілі домашніх обов'язків, вони починають набувати свого власного соціального досвіду. І з'ясовується, що у дівчаток і у хлопчиків він різний: дівчатка частіше починають грати з ляльками, а хлопчики - з машинками, в загальних іграх дівчата частіше бувають медсестрами, вчительками, мамами, а хлопчики - командирами, капітанами, льотчиками.

Чому це відбувається? Тому. що з самого народження дівчаткам і хлопчикам пропонують певні (але різні) правила поведінки, форми прояву почуттів. Наприклад, коли від образи або болю плаче дівчинка, до неї ставляться з співчуттям і розумінням. Але, коли плаче хлопчик, то йому кажуть: «Будь чоловіком! Терпи! Чоловіки не плачуть". У класі може викликати здивування хлопчик, який любить шити або готувати, або дівчинка, яка піднімає штангу або займається армрестлінгом. Все це говорить про те, що у суспільстві сформувалася різна оцінка занять дівчаток і хлопчиків. Ці соціальні настанови, культурні канони і є проявами гендеру (від англійського - gender, що означає рід).

Гендер - це організована модель соціальних відносин між жінками і чоловіками, яка характеризує їх спілкування і взаємодію в сім'ї, і визначає їх соціальні відносини в основних інституціях суспільства.

Гендерна рівність - це рівні права і можливості жінок і чоловіків у суспільстві.

Гендерна поведінка - дії людини, зумовлені її або його приналежністю до певної статі (манери, одяг, зачіска і т.д.)

Ще 100 років тому вчені дискутували, чи можуть жінки вчити математику, і дійшли до висновку, що - вища освіта «заважала народжувати». На сьогоднішній день ситуація значно змінилася у всьому світі, в тому числі і в нашій країні. В Україні більшість громадян з вищою освітою - це жінки, вони займаються політикою, бізнесом, науковою діяльністю ...

Звернімося до фактів:

1. Швейцарські вчені провели експеримент. В одному з великих супермаркетів вони встановили дзеркало, в яке було вмонтовано приховану відеокамеру. Камера зафіксувала, що протягом дня уважно роздивилися себе в дзеркалі 428 жінок і ... 735 чоловіків!

2. У сучасному світі стрімко зростає кількість жінок, які сідають за кермо автомобіля. Якщо 35 років тому в Україні лише 6% жінок мали права водія, то на сьогодні ця цифра збільшилася майже в п'ять разів.

Є жінки, які набагато вправніше, ніж чоловіки, керують автомобілем. До речі, в аварійні ситуації на дорозі частіше потрапляють водії-чоловіки, тому, що жінки керують автомобілем обережніше.

Саме на прикладі професійної діяльності можна легко помітити, як стираються гендерні відмінності:

- Відомо, що шеф-кухарями ресторанів найчастіше працюють чоловіки, а в сім'ї  готує, як правило, жінка.

- Педагог також вважається чоловічою професією. Видатні педагоги - переважно чоловіки. Однак на сьогоднішній день в школах, наприклад Харківської області, працює тільки 6% вчителів-чоловіків, а серед вихователів дитячих садків майже немає жодного чоловіка.

- Сьогодні багато жінок в бізнесі, політиці, а серед чоловіків багато перукарів, візажистів.

Разом з тим в Україні на сьогоднішній день ще багато що належить зробити для стирання «гендерних» стереотипів. У нашій країні все ще домінує негативна суспільна думка, коли чоловік хоче присвятити себе сім'ї, дітям, в той час як жінка - роботі.

Коли в родині народжується дитина, у декретну відпустку йде, як правило, мати. А відповідно до законодавства України чоловіки також мають право на декретну відпустку. Факти свідчать, що сьогодні цим правом скористалися лише 3% чоловічого населення країни.

Особливо гостро відчувається гендерна нерівність в оплаті праці. Середній річний дохід чоловіків на третину вище прибутку жінок, тобто чоловіки працюють на більш високооплачуваних робочих місцях.

Говорячи про гендерну рівність, слід пам'ятати, що це не обмеження прав чоловіків, а створення рівних можливостей для самореалізації як жінок, так і чоловіків. Біологічний фактор не повинен визначати їх долю.

 

Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради

Web-адреса: chuguev-rada.gov.ua/news/id/3426 | Переглядів: 48Дата публікації: 14:29 13.03.2018
Адміністративні послуги
Веб-камери Чугуєва
Публічне обговорення
Електронні петиції
Міська рада на facebook
Статистика голосувань
Надіслати запит на інформацію
Анонс подій
22.03.2018
день - Тренінг по правам людей з інвалідністю Тренінг по правам людей з інвалідністю Організатор:Нежид Н.С. Куриленко О.М. Час проведення:22.03.2018 (протягом дня) Місце проведення:м. Харків
день - Заняття з учнівською молоддю ЧПАЛ №53, ЧПЛ №19, мешканцями Обласного соціального гуртожитку «Туберкульоз – соціально небезпечна хвороба» Заняття з учнівською молоддю ЧПАЛ №53, ЧПЛ №19, мешканцями Обласного соціального гуртожитку «Туберкульоз – соціально небезпечна хвороба» Організатор:Корощупова В.О. Час проведення:22.03.2018 (протягом дня) Місце проведення:Чугуївський міський ЦСССДМ
14:00 - Засідання робочої групи по відбору землевпорядних організацій для виконання проекту землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб (для учасників АТО) Засідання робочої групи по відбору землевпорядних організацій для виконання проекту землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб (для учасників АТО) Організатор:Апостол О.І., Чоломбитько В.О. Час проведення:22.03.2018 14:00 Місце проведення:Каб. № 11
14:00 - І міський етап Всеукраїнського фестивалю дружин юних пожежних І міський етап Всеукраїнського фестивалю дружин юних пожежних Організатор:Вінник Т.С. Проценко М.В. Коротич І.В. Час проведення:22.03.2018 14:00 Місце проведення:НВК № 8
15:00 - Нарада з головами вуличних комітетів Нарада з головами вуличних комітетів Організатор:Макаренко Л.П. Сосницька Ю.А. Час проведення:22.03.2018 15:00 Місце проведення:Каб № 8 викон. коміт.
23.03.2018
день - Зустріч з відомим флористом в рамках проекту «Арт-п’ятниця» Зустріч з відомим флористом в рамках проекту «Арт-п’ятниця» Організатор:Вінник Т.С. Ващук Я. А. Час проведення:23.03.2018 (протягом дня) Місце проведення:КЦ «Імідж»
день - Проведення робочої наради з авто перевізником ТОВ «АТП -16350» Проведення робочої наради з авто перевізником ТОВ «АТП -16350» Організатор:Апостол О.І., Красільнікова Т.В. Час проведення:23.03.2018 (протягом дня) Місце проведення:Каб. № 11
14:00 - Збори трудового колективу Комунального закладу охорони здоров’я «Чугуївський міський центр первинної медико – санітарної допомоги» Збори трудового колективу Комунального закладу охорони здоров’я «Чугуївський міський центр первинної медико – санітарної допомоги» Організатор:Вінник Т.С. Рєзанова В.В. Сабада Т.О. Час проведення:23.03.2018 14:00 Місце проведення:Каб № 8 викон. коміт.
14:00 - Найкращий читач року Найкращий читач року Організатор:Вінник Т.С. Проценко О.І. Час проведення:23.03.2018 14:00 Місце проведення:Дитяча бібліотека
Докладніше
Пошук
Посилання
Версія для слабо- зорих