Офіційний сайт Чугуївської міської ради та її виконавчого комітету
«Гендер - це цікаво!»
«Гендер - це цікаво!»

Поділитися новиною:

«Гендер - це цікаво!»

Ми все частіше чуємо і використовуємо слово «гендер». Часто думають, що це поняття, яке стосується виключно захисту прав жінок. Проте це не так. У нашій країні прийнято Закон про рівні права та можливості жінок і чоловіків.

Отже, гендер - це те, що стосується нас всіх, бо всі ми є людьми, і, як все живе в природі, поділяємося на дві статі.

У дитинстві до дітей по-різному ставляться, в залежності від того дівчинка це чи хлопчик. Згадаємо, що ми говоримо хлопчику: «Дай здачі, ти ж хлопчик» (тим самим закладаємо агресивну поведінку); «Не плач, ти ж не дівчинка» (вчимо стримувати емоції). Дівчинці: «Будь охайною, ти ж дівчинка» (хоча брат, який стоїть поруч із сестричкою, зауваження не отримує).

Саме так закладаються різні стандарти поведінки, поступово формуючи гендерні стереотипні ролі чоловіка і жінки, які в суспільстві вважають вродженими, властивими тільки чоловікові або жінці. Наприклад чоловік: мужній, агресивний, розумний, відважний; жінка: м'яка, емоційна, покірна, слабка.

Жінки і чоловіки, як представники біологічного виду «Homo sapiens» розрізняються за статтю. У цьому випадку слова «чоловік» і «жінка» асоціюються з такими ознаками, як відмінності репродуктивних функцій, будова тіла, анатомічні та фізіологічні особливості. Для того, щоб вирізняти їх суто біологічні ознаки, використовується поняття біологічна стать. Але діти усвідомлюють не тільки свій біологічна стать. Спілкуючись один з одним, спочатку через ігри та іграшки, пізніше у виборі занять, у розподілі домашніх обов'язків, вони починають набувати свого власного соціального досвіду. І з'ясовується, що у дівчаток і у хлопчиків він різний: дівчатка частіше починають грати з ляльками, а хлопчики - з машинками, в загальних іграх дівчата частіше бувають медсестрами, вчительками, мамами, а хлопчики - командирами, капітанами, льотчиками.

Чому це відбувається? Тому. що з самого народження дівчаткам і хлопчикам пропонують певні (але різні) правила поведінки, форми прояву почуттів. Наприклад, коли від образи або болю плаче дівчинка, до неї ставляться з співчуттям і розумінням. Але, коли плаче хлопчик, то йому кажуть: «Будь чоловіком! Терпи! Чоловіки не плачуть". У класі може викликати здивування хлопчик, який любить шити або готувати, або дівчинка, яка піднімає штангу або займається армрестлінгом. Все це говорить про те, що у суспільстві сформувалася різна оцінка занять дівчаток і хлопчиків. Ці соціальні настанови, культурні канони і є проявами гендеру (від англійського - gender, що означає рід).

Гендер - це організована модель соціальних відносин між жінками і чоловіками, яка характеризує їх спілкування і взаємодію в сім'ї, і визначає їх соціальні відносини в основних інституціях суспільства.

Гендерна рівність - це рівні права і можливості жінок і чоловіків у суспільстві.

Гендерна поведінка - дії людини, зумовлені її або його приналежністю до певної статі (манери, одяг, зачіска і т.д.)

Ще 100 років тому вчені дискутували, чи можуть жінки вчити математику, і дійшли до висновку, що - вища освіта «заважала народжувати». На сьогоднішній день ситуація значно змінилася у всьому світі, в тому числі і в нашій країні. В Україні більшість громадян з вищою освітою - це жінки, вони займаються політикою, бізнесом, науковою діяльністю ...

Звернімося до фактів:

1. Швейцарські вчені провели експеримент. В одному з великих супермаркетів вони встановили дзеркало, в яке було вмонтовано приховану відеокамеру. Камера зафіксувала, що протягом дня уважно роздивилися себе в дзеркалі 428 жінок і ... 735 чоловіків!

2. У сучасному світі стрімко зростає кількість жінок, які сідають за кермо автомобіля. Якщо 35 років тому в Україні лише 6% жінок мали права водія, то на сьогодні ця цифра збільшилася майже в п'ять разів.

Є жінки, які набагато вправніше, ніж чоловіки, керують автомобілем. До речі, в аварійні ситуації на дорозі частіше потрапляють водії-чоловіки, тому, що жінки керують автомобілем обережніше.

Саме на прикладі професійної діяльності можна легко помітити, як стираються гендерні відмінності:

- Відомо, що шеф-кухарями ресторанів найчастіше працюють чоловіки, а в сім'ї  готує, як правило, жінка.

- Педагог також вважається чоловічою професією. Видатні педагоги - переважно чоловіки. Однак на сьогоднішній день в школах, наприклад Харківської області, працює тільки 6% вчителів-чоловіків, а серед вихователів дитячих садків майже немає жодного чоловіка.

- Сьогодні багато жінок в бізнесі, політиці, а серед чоловіків багато перукарів, візажистів.

Разом з тим в Україні на сьогоднішній день ще багато що належить зробити для стирання «гендерних» стереотипів. У нашій країні все ще домінує негативна суспільна думка, коли чоловік хоче присвятити себе сім'ї, дітям, в той час як жінка - роботі.

Коли в родині народжується дитина, у декретну відпустку йде, як правило, мати. А відповідно до законодавства України чоловіки також мають право на декретну відпустку. Факти свідчать, що сьогодні цим правом скористалися лише 3% чоловічого населення країни.

Особливо гостро відчувається гендерна нерівність в оплаті праці. Середній річний дохід чоловіків на третину вище прибутку жінок, тобто чоловіки працюють на більш високооплачуваних робочих місцях.

Говорячи про гендерну рівність, слід пам'ятати, що це не обмеження прав чоловіків, а створення рівних можливостей для самореалізації як жінок, так і чоловіків. Біологічний фактор не повинен визначати їх долю.

 

Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради

Web-адреса: chuguev-rada.gov.ua/news/id/3426 | Переглядів: 80Дата публікації: 14:29 13.03.2018
Адміністративні послуги
Веб-камери Чугуєва
Публічне обговорення
Електронні петиції
Міська рада на facebook
Статистика голосувань
Надіслати запит на інформацію
Анонс подій
27.05.2018
14:00 - Відвідування концерту Дитячої філармонії. Закриття сезону Відвідування концерту Дитячої філармонії. Закриття сезону Організатор:Вінник Т.С. Маміна Т.С. Час проведення:27.05.2018 14:00 Місце проведення:м. Харків
28.05.2018
день - Проведення рейдів з ліквідації стихійної торгівлі в м.Чугуєві Проведення рейдів з ліквідації стихійної торгівлі в м.Чугуєві Організатор:Апостол О.І. Батченко В.М. Час проведення:28.05.2018 (протягом дня) Місце проведення:Вул.Жадановського, бул.Комарова
день - Робота комісії щодо належного санітарного стану в м.Чугуєві Робота комісії щодо належного санітарного стану в м.Чугуєві Організатор:Бармін К.О. Топоркова І.А. Час проведення:28.05.2018 (протягом дня) Місце проведення:Вулиці міста
день - Юридична консультація громадян міста Юридична консультація громадян міста Організатор:Макаренко Л.П. Трохіна І.В. КалібердаА.А. Чекмарьов П.Д. Час проведення:28.05.2018 (протягом дня) Місце проведення:Каб.№ 7 викон. коміт., інші кабінети за графіком
день - Організація оздоровчої кампанії для пільгових категорій населення міста. Організація оздоровчої кампанії для пільгових категорій населення міста.
Постійно
за потреб.
Організатор:Нежид Н.С. Куриленко О. М. Час проведення:28.05.2018 (протягом дня) Місце проведення:УСЗН

29.05.2018
день - Відкриття таборів з денним перебуванням Відкриття таборів з денним перебуванням Організатор:Вінник Т.С. Проценко М.В. Час проведення:29.05.2018 (протягом дня) Місце проведення:Заклади освіти
день - Майстер-клас для дітей з пришкільного табору (ЗОШ №2) Майстер-клас для дітей з пришкільного табору (ЗОШ №2) Організатор:Вінник Т.С. Цибульник О.В. Ващук Я.А. Час проведення:29.05.2018 (протягом дня) Місце проведення:КЦ «Імідж»
10:00 - Пленарне засідання Чугуївської міської ради Пленарне засідання Чугуївської міської ради Організатор:Нежид Н.С. Бойко О.О. Час проведення:29.05.2018 10:00 Місце проведення:Каб № 8 викон. коміт.
12:00 - Засідання робочої групи з реалізації Всеукраїнського проекту «Міжнародний рєпінський пленер» в м.Чугуїв Засідання робочої групи з реалізації Всеукраїнського проекту «Міжнародний рєпінський пленер» в м.Чугуїв Організатор:Вінник Т.С. Цибульнік О.В. Час проведення:29.05.2018 12:00 Місце проведення:Каб № 12 викон. коміт.
13:00 - Робочий візит представника ЮНІСЕФ до закладів, яким надавалася допомога у 2017-2018 роках Робочий візит представника ЮНІСЕФ до закладів, яким надавалася допомога у 2017-2018 роках Організатор:Нежид Н.С. Куриленко О.М. Проценко М.В. Час проведення:29.05.2018 13:00 Місце проведення:ДНЗ № 2, «Шанс»
14:00 - Засідання комісії по розгляду конфліктних ситуацій при призначенні населенню субсидій Засідання комісії по розгляду конфліктних ситуацій при призначенні населенню субсидій Організатор:Нежид Н.С. Куриленко О.М Час проведення:29.05.2018 14:00 Місце проведення:УСЗН
14:00 - Засідання комісії з питань захисту прав дитини Засідання комісії з питань захисту прав дитини Організатор:Вінник Т.С. Лисенко К.О. Час проведення:29.05.2018 14:00 Місце проведення:Каб № 8 викон. коміт.
15:00 - Відкриття футбольного поля в ЗОШ №2 Відкриття футбольного поля в ЗОШ №2 Організатор:Вінник Т.С. Проценко М.В. Час проведення:29.05.2018 15:00 Місце проведення:ЗОШ №2
15:00 - Лекція – концерт «В країні мульті-пульті» Лекція – концерт «В країні мульті-пульті» Організатор:Вінник Т.С. Цибульник О.В. Маміна Т.І. Час проведення:29.05.2018 15:00 Місце проведення:Музична школа
16:00 - Нарада з головами ОСББ з житлово-комунальних питань Нарада з головами ОСББ з житлово-комунальних питань Організатор:Бармін К.О. Топоркова І.А. Час проведення:29.05.2018 16:00 Місце проведення:Каб.№8 викон. коміт.
Докладніше
Пошук
Посилання
Версія для слабо- зорих